Nauka angielskiego w wakacje

Jesteśmy w połowie wakacji, więc większość z was ma pewnie trochę więcej wolnego czasu i być może zastanawiacie się nad nauką języka angielskiego. W związku z tym postanowiłem przypomnieć wam najbardziej popularne sposoby i techniki nauki angielskiego. Może znajdziecie wśród nich coś dla siebie i poprawicie swój angielski, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Filmy i muzyka

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest nauka ze słuchu, czyli oglądanie anglojęzycznych filmów lub tłumaczenie tekstów piosenek. Każdy z was na pewno próbował tego sposobu ponieważ jest to dość łatwe i przyjemne. Pamiętajcie jednak, że aby nauka ta była efektywna, musicie traktować ja jak naukę, a nie tylko rozrywkę. Więcej na temat wykorzystania filmów w nauce możecie przeczytać tutaj: filmy w języku angielskim.

Kursy językowe

Jedną z najbardziej popularnych metod nauki są kursy angielskiego w szkołach językowych. Techniki, poziomy i ceny dają wam obecnie ogromny wachlarz możliwości jak i wybór kursów szytych na miarę. Dużą zaletą takich kursów jest fakt, że są one dostępne dla wszystkich i oferują ciągłość nauki od października do czerwca. Są też kursy wakacyjne, które pozwalają pozostać w kontakcie z językiem przez cały rok. Główną zaletą zorganizowanych kursów jest przygotowany z góry plan nauczania i profesjonalni nauczyciele, którzy pomogą wam w zwiększeniu efektywności nauczania.

Źródło: Sprachcaffe.pl

Nauka online i e-learning

Obecnie w dobie internetu rośnie popularność kursów online oraz e-learningu. Dzięki takiej technice nauka angielskiego możliwa jest w każdym miejscu i o każdej porze. Kursy takie dostępne są na platformach online, na płytach CD lub do pobrania w postaci plików MP3. Istnieje wiele serwisów, które są bezpłatne i umożliwiają samodzielną naukę, jak np. platforma Lyrlicstraining, która wykorzystuje teksty piosenek do nauki lub Quizlet, czyli system fiszek online, który oprócz możliwości wydruku przygotowanych materiałów oferuje również wiele interaktywnych ćwiczeń. Łatwość i niski koszt kursów online jest ogromną zaletą, jednak mają one również duży mankament, o którym mało kto wspomina. Jest to potrzeba wyjątkowo silnej motywacji aby taki e-kurs skończyć… bo zacząć jest bardzo łatwo, ale bez nadzoru nauczyciela ciężko jest się zmusić do samodzielnej pracy.

Aplikacje na smartfony i tablety

W czasach szybko rosnącej liczby smartfonów możemy wspomóc naukę licznymi aplikacjami, które często możemy pobrać za darmo. Przykładowe aplikacje do nauki języka angielskiego dostępne na platformę Android możecie znaleźć tutaj.

Źródło: sxc.hu

Kursy angielskiego za granicą

Trend zagraniczny coraz bardziej popularny w Polsce to kursy angielskiego za granicą. Są one zdecydowanie droższe jednak łączą praktycznie wiele powyżej wspomnianych zalety nauki angielskiego. Podczas pobytu za granicą możliwe jest przyswojenie o wiele większej ilości materiału niż podczas nauki w Polsce ze względu na znaczny kontakt z językiem obcym. Jedną z najważniejszych zalet kursów angielskiego za granicą jest gwarancja przełamania bariery językowej. Niektórzy twierdzą, że to wciąż zwykła nauka tylko, że za granicą i dość droga., jednak podczas takiego pobytu poznajemy nie tylko język, ale i kulturę i historię danego kraju, ludność miejscową oraz nawiązujemy nowe międzynarodowe znajomości.

Analizując jedną z ofert dostępnych w internecie, można znaleźć wiele interesujących informacji na temat takich kursów. Jedną z firm organizujących kursy angielskiego za granicą jest Sprachcaffe. Ze strony internetowej możemy się dowiedzieć, że języka angielskiego uczyć można się między innymi w: USA, Kanadzie, na Malcie, w Anglii i Australii. a przede wszystkim efektywnie wykorzystujemy wakacje. Nauka w szkole kończy się zwykle około 15:00 i reszta dnia jest już wolna. Naukę angielskiego możemy jednak kontynuować podczas zajęć dodatkowych (nurkowanie na Malcie, wycieczki po Londynie, kajaki w Kanadzie, siatkówka plażowa w Los Angeles itp.). Kursy angielskiego za granicą nie są oczywiście zamiennikiem innych (wspomnianych wcześniej metod) lecz ich ciekawym uzupełnieniem podczas wakacji.

Źródło: Sprachcaffe.pl

Podsumowanie

Każda metoda nauki angielskiego jest dobra jeśli jest odpowiednio dobrana i daje rezultaty. Trzeba więc je testować i próbować różne techniki aby wybrać tę najlepszą. Efekt końcowy jest najważniejszy, a nie to, jak do niego dojdziecie.

Jakie metody nauki były i są dla was najbardziej efektywne? Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Artykuł powstał ze współpracą z firmą Sprachcaffe – organizatorem m.in kursów angielskiego za granicą.

Post Author: Przemek Jankowski